Okna PCV, a aluminiowe

Czy materiał może łączyć w sobie estetykę i funkcjonalność? Przekonajmy się! Jesteś ciekaw, co cechuje okna aluminiowe i PVC? Obie wersje mają podobne właściwości, jednak jasne jest, że diabeł tkwi w szczegółach.

Modele z PVC

Okna z polichlorku winylu cechują dobre parametry. Szczególnie doceniana jest ich elastyczność, która powoduje, że bez problemu można nadać im dowolny kształt oraz rozmiar. Dzięki temu okna PVC doskonale odnajdują się nie tylko w pomieszczeniach domowych, ale też w piwnicach lub jako systemy tarasowe.

Zaletą PVC jest również optymalna wytrzymałość, izolacja cieplna oraz akustyczna, które sprawiają, że straty temperaturowe są naprawdę niskie, a odgłosy z zewnątrz dobrze wytłumione. Warto wspomnieć, że ich tradycyjna, biała barwa świetnie wpasowuje się do większości wnętrz. Ponadto jasny odcień można zmienić na ciemniejszy, np. za pomocą specjalnych oklein.

Minusem okien PVC jest to, że niekoniecznie dobrze znoszą silne nasłonecznienie. Długoletnia ekspozycja będzie objawiać się blaknięciem lub żółknięciem koloru, a także marszczeniem okleiny.

Wersje aluminiowe

Stolarkę tego rodzaju można spotkać zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w prywatnych wnętrzach. Skąd taka uniwersalność? Wszystko dzięki swojej wytrzymałości i odporności na warunki atmosferyczne oraz bogatej ilości dostępnych kolorów. A to sprawia, że w ich przypadku zastosowanie oklein nie jest konieczne.

Wersje aluminiowe o wiele lepiej radzą sobie z większym naciskiem wywieranym przez powierzchnie. Z tego powodu bez problemów można kupić wariant ze skromniejszym profilem, jeśli zależy nam na jak największej przepuszczalności naturalnego oświetlenia.

Okna aluminiowe nie są tak elastyczne jak plastikowe, więc w razie ich uszkodzenia nie mogą być poddane renowacji. W takich sytuacjach niezbędna okaże się ich całkowita wymiana – a to dodatkowy koszt.

Podsumowanie

Pomimo podobnych właściwości wersje aluminiowe wybierajmy wtedy, kiedy zależy nam głównie na trwałości koloru i nasłonecznieniu w miejscach o słabym natężeniu. Modele PCW są łatwiejsze w czyszczeniu, tańsze, a z racji elastyczności o wiele lepiej wybaczają błędy.